Recenze: Spící královny 2 – Králové v nesnázích. Probuďte královny a vydejte se na pomoc

Královny jsme všechny probudili, pomaličku se začínaly rozjíždět do svých království, ale vše je nakonec jinak.  Proč? Protože jsou Králové v nesnázích a nám nezbude než opět nasadit všechny síly na jejich záchranu. Naštěstí na to budeme mít kromě Rytířů po ruce Pomocníčky, kteří to společně s Královnami snad dokážou. Spící královny 2 to mít ale jednoduché, protože v cestě jim budou stát jak Vrbky ospalky, tak Čaroskřítci nebo záludné Měnibaby.

Na naše deskoherní pulty přichází pokračování karetního fenoménu posledních let, hra Spící královny 2 – Králové v nesnázích. Nejedná se o žádné rozšíření hry Spící královny, jak v prvních okamžicích všichni očekávali, ale o samostatnou hru, která je zasazena do tohoto kouzelné světa. Opět je původním vydavatelem společnost Gamewright a do češtiny a slovenštiny jej lokalizovalo české vydavatelství Blackfire. To mi také poskytlo jeden testovací výtisk na recenzi, za což jim patří ne velké, ale obrovské poděkování.

Základní seznámení s hrou Spící královny 2

Jsem přesvědčen, že většina z vás hru zná, nebo o ni už aspoň slyšela. Přesto, pro nějaké zbloudilé neznalé, si dovolím drobné seznámení. Jedná se o karetní hru pro 2-5 hráčů ve věku od 8 let s herní dobou cca 20 minut. Pokud jsme si v předchozí hře mohli dovolit snížit věk hráčů a Spící královny hrály s určitými nepříliš zásadními pravidlovými úpravami už děti předškolního věku, tak v tomto pokračování už to tak úplně být možné nebude. Ale to si povíme až následně, teď si řekneme, co najdeme v krásně ilustrované krabici. 

Ta se nám od posledně trochu zvětšila a má to logiku, protože už neobsahuje pouze karty standardní velikosti, konkrétně 82 karet plus 2 karty nápovědy, ale také 10 čtvercových karet pomocníčků, 6 kartonových rytířů s plastovými stojánky, herní kostku a samozřejmě herní pravidla v české a slovenské lokalizaci. Vše je uloženo v praktickém plastovém organizéru, kde má všechno své místo, nikde nic nepoletuje a krabici můžete ukládat do jakékoliv polohy.

Hru Spící královny 2 připravíte na herní ploše během několika minut

Nešetřete pro ni místem, protože ona toho prostoru umí zabrat docela dost. Standardní karty rozdělte podle jejich rubových barev. Karty králů, mají na rubu zelenou barvu, odložte bokem. Ze zbývajících karet s červenožlutou barvou na rubu, tzn. číselné karty, karty královen, knih kouzel, Čaroskřítků, Měnibab a Vrbek ospalek, vytvořte jeden balíček a pečlivě karty zamíchejte. Potom tento balíček položte doprostřed herní plochy jako dobírací balíček a jednu kartu z něj vyložte vedle jako základ odhazovací hromádky. Vezměte čtvercové kartičky pomocníčků, zamíchejte a vyložte lícem dolů kolem již zmíněných balíčků. Nakonec kolem pomocníčků vytvořte ještě jeden kruh z karet králů, ty ovšem vykládejte lícem nahoru. Každý z hráčů si vezme, nebo vylosuje jednoho rytíře, kterého si vložíte do plastového podstavce a postavíte do své herní oblasti. Zvolíte si začínajícího hráče a záchrana králů může začít.

Cílem hry je záchranit krále

Ve dvou hráčích musíte zachránit, to znamená získat 4 krále, ve 3-4 hráčích 3 krále a pokud budete hrát v plné sestavě 5 hráčů, tak vám bude stačit zachránit 2 krále. Jak to budete dělat? Vše se samozřejmě dozvíte z pravidel, tak jenom ve zkratce.

Pravidlově i herně je hra Spící královny 2 – Králové v nesnázích velmi snadná

Hra se hraje standardně od začínajícího hráče ve směru hodinových ručiček a každý z hráčů ve svém tahu musí, resp. může vykonat několik akcí. Nejprve si hodíte kostkou a v případě, že vám na ni padne číslo, tak si doberete příslušný počet karet z dobíracího balíčku. Pokud na kostce padne drak, tak svého rytíře posunete ve směru hodinových ručiček doleva dalšímu hráči. Takto se přesunou všichni rytíři, následně pokud chcete, tak můžete probudit jednu svou spící královnu a opět hodíte kostkou. Pokud by padl opět drak, tak opět posunete rytíře atd. a vše znovu zopakujete, do okamžiku než vám na kostce nepadne číslo.

Po dobrání příslušného množství karet v druhé akci musíte okamžitě vyhodnotit a zahrát všechny akční karty (mají blesk v levém horním rohu). Po zahrání všech těchto karet vyložíte všechny zbývající karty do své herní oblasti otočené lícem nahoru a takto založíte svou říši.

Další fáze bude nejrozsáhlejší – můžete vykonat neomezené množství akcí

Ty se týkají se záchrany králů, získávání pomocníčků, probouzení královen atd. V této fázi hry musíte pečlivě zvažovat a přemýšlet, kterou akci je pro vás zahrát dříve a kterou následně, abyste byli schopni vytvořit tu nejoptimálnější kombinaci. Jakmile vyčerpáte všechny možnosti této akce hry, tak nastává poslední pátá akce a tou je kontrola počtu karet ve vaší říši, jejich limit je stanoven na 5. Pokud máte vyložených více karet (karty králů a pomocníčků se do limitu nezapočítávají), tak si musíte vybrat, kterých karet se zbavíte a odhodíte na odhazovací hromádku. A následně je na tahu další hráč. Takto hra pokračuje do okamžiku, než se některému z hráčů podaří zachránit příslušný počet králů a ten se stává vítězem.

Co vše je pozitivního na hře Spící Královny 2 – Králové v nesnázích?

Hra má krásnou grafiku a výbornou produkci

Začneme grafickým a produkčním provedením, které je stejně jako v předchozím díle výborné. Hra má krásnou dětskou grafiku, přibyli kartónoví rytíři na stabilních plastových podstavcích, kvalita karet je dobrá a součástí krabice je i plastový organizér, do které skoro všechno bez problémů uložíte a zabalíte. Vidíte to mé „skoro“, ale k tomu se ještě vrátím.

Pravidla jsou v principu jednoduchá, ale zde přichází na řadu věta z úvodu o věkovém limitu dítěte. Ale musím na to trošičku zeširoka. V předchozích Spících královnách, které byly také věkově zařazené do kategorie 8+, bylo možné za určitých podmínek a vynechání možnosti odhazování karet na základě jejich součtu hru, hrát i s mladšími dětmi, dokonce i s předškoláky. Zde to bude možné asi taky, ale s omezeními.

Hra vám nabízí daleko více možností než předchozí Spící královny

A to z toho důvodu, že možnosti matematických operací, které opět ve hře používáte, tentokrát k získání pomocníčků, se zvětšily a ke sčítání a odčítání přibylo také násobení a dělení. Ty opravdu musíte použít, bez toho pomocníčka nezískáte a bez pomocníčka nezachráníte krále. Musíte ovšem myslet na to, a to je vlastně důležitější, že se hra stala složitější a komplexnější a součástí hry je i kombinace jednotlivých akcí, které můžete vykonat. Ve hře už můžete ve svém tahu pomocí vyložených karet zahrát neomezené množství volitelných akcí.

Zde musíte naplánovat, že nejprve zahrajete tuto akci, protože díky ní získáte tuto kartu pomocníčka, následně zahrajete tuto akci a tím si případně probudíte královnu a celé to zakončíte možností odhození pomocníčka a královny, což vám umožní zachránit krále. Pozor, to není negativum hry! Naopak, jedná se o její pozitivní aspekt, protože pro mladší děti máte předchozí Spící královny. Králové v nesnázích je logické pokračování pro děti, které vyrostly na předchozí hře a nyní už hledají něco složitějšího.

Rytíři jsou zdatnými pomocníky

Líbí se mi princip rytířů. Každý z nich dává hráči nějakou schopnost navíc a bud zdání asymetričnosti hry. Nicméně oni budou ve hře často měnit své majitele, takže nemáte možnost si vybrat některého z nich a hrát s ním po celou hru. Je to dobře nebo špatně? Vlastně nevím.

Našly se ve hře Spící královny 2 i nějaké problémy?

Pravidla… ach ta pravidla – a přitom by stačilo málo

Bohužel našly. A vezmeme to trochu zostra pravidly. Ta obecně bohužel bývají u her problém, ale v tomto případě jsou ta pravidla opravdu napsána dost špatně. Už anglický originál je nekonzistentní a zcela zbytečně roztahaný po stránkách. Popis základních akcí sice máte pohromadě, ale ty drobnůstky, zda a kdy máte odhazovat karty, jak se vám uspávají a probouzí královny atd. musíte lovit po jednotlivých odstavcích, a to zbytečně komplikuje seznámení s hrou. A aby toho nebylo málo, tak bohužel český překlad tomu příliš nepomohl, spíše naopak. Budiž ke cti, že Blackfire okamžitě zareagoval a vytvořil opravu těch pravidel, kterou jsou dnes volně ke stažení, ale je to opravdu škoda, že se něco takového stává. A u dětských her mi to vadí dvojnásob.  

Hry nám bobtnají a kynou už od dětských střevíčků

Velikost hry je už také něco s čím začínám mít problém. Začíná to být nějaký trend zvětšovat objem komponentů vyložených na stole, ale trošku se zapomíná, že stoly se nám nezvětšují. Kromě už vyložených karet nutných ke hře, totiž každý hráč vykládá své karty do své herní oblasti a tím ten prostor hodně bobtná. Vlastně, zapomeňte na hraní na konferenčním stolku, to u Králů v nesnázích skoro možné nebude.

Vrby ospalky – trochu zvláštní aspekt ve hře

Další věc je ze série, nevím, co si mám o tom myslet. Ve hře se vyskytují akční karty Vrbky ospalky, jejichž mechanismus je takový zvláštní. Když ji zahrajete a máte vyloženou nespící královnu tak vám ji uspí. Ovšem, když nemáte královnu, nebo spí, tak uspí královny soupeři po levici. Pokud ani ten nemá, tak dalšímu atd. Velmi zvláštní mechanismus, který nějak nemůžete ovlivnit, a tak trochu funguje „podle větru“. Upřímně, moc z něj nadšený nejsem, je to velmi nepředvídatelné a zvyšuje to náhodu ve hře.

Princip akčních karet je hodně prapodivný

Párkrát se mi ve hře stalo, že jsem si dobral karty a žádnou z karet vlastně nevyužil, a přitom zahrát jsem ji musel. To je takové nehráčské, prostě vezmu karty a hmm, toto nezahraji, toto taky ne, tak to jenom odhodím na odhazovací balíček a hotovo. Jede druhý hráč. Divné. Zvláštní. Moc se mi to nelíbí.

A poslední věc, to mé „skoro“ týkající se organizéru. Jak jsem psal, je opravdu dobrý, jenom taková drobnost. Když nasadíte plastové podstavce na rytíře, které jsou velké a stabilní, což je super, tak už je potom do toho organizéru neuložíte. Naštěstí se dají snadno nasazovat a sundávat. Aspoň ty naše.

Závěrečné hodnocení hry Spící královny – Králové v nesnázích: 3 otázky a 3 odpovědi

Jak hodnotím hru Spící královny 2 – Králové v nesnázích v převodu na BBG hodnocení?

I když to vypadá, že těch výtek není málo, tak ve výsledku musím říct, že ta hra je velmi dobrá a já ji dávám 7.5. Jak už jsem zmínil, má velmi kvalitní provedení a když se prokoušete pravidly, která paradoxně jsou velmi snadná, tak si začnete užívat relativně komplexní dětskou hru s možností kombinace jednotlivých akcí. Králové v nesnázích jsou logickým pokračováním předchozí karetní hry Spící královny a jsem přesvědčen, že se stanou, stejně jako předchozí díl, stálicí deskoherních akcí a budou se vyskytovat na všech policích s dětskými deskovými hrami. Sám si tu hru rád zahraji, nebudu mít vůbec žádný problém s k ní sednout, a dokonce by se dala občas použít i jako rychlý filler pro dospělé hráče mezi něčím komplexnějším.

Je to hra, kterou bych si koupil, pokud bych ji nedostal k recenzi?

ANO. Ano a ano. Byť nám cena od předchozího dílu narostla takřka na dvojnásobek, což znamená v internetových cenách zhruba 530 – 590 Kč, tak přesto je to hra, kterou bych domů koupil. Spící královny u nás patří mezi velmi oblíbené karetní hry a toto pokračování bylo velmi očekávané. 

Zůstane tato hra u mě doma?

Zcela jistě Ano, protože už jsou doma a doma už zůstanou navždy. No to je možná trochu přehnané, ale určitě si na polici a herním stole pohoví hezkých pár let. Mají své místečko vedle své starší sestřičky a jsem zvědav, která z nich se stane populárnější.

7.5