Recenze Na louce – Po proudu: K procházce přírodou si přidáte projížďku po řece

Když se loni objevily první informace o připravované hře Na louce, působila na většinu lidí jako zjevení. Grafické podání s akvarelovými malbami Karoliny Kijak je totiž famózní a desková hra okamžitě zaujala vrchní příčky ve wishlistech většiny hráčů. Když následně doputovala do našich herních doupat, grafický vjem se rozšířil i o herní. A vzhledem k tomu, že herní mechanismy jsou velmi zajímavé, deskovka se stala rychle oblíbenou. Úspěšná hra Na louce teď přichází s rozšířením. Stojí za to si jej pořídit? Recenze: Na louce – Po proudu vám dá rychlou odpověď.

Bylo jenom otázkou času, kdy Klemens Kalicki, herní designér, který tuto hru navrhl a vytvořil, spolu s polským vydavatelstvím Rebel, přijdou s rozšířením. Oznámení o něm přišlo na počátku léta tohoto roku (2022), V těchto okamžicích přichází díky českému vydavatelství Blackfire lokalizované rozšíření s názvem Na louce – Po proudu do obchodů a na naše herní stoly. Společnost Blackfire mi také tento výtisk poskytla na recenzi, za což ji velmi děkuji. Jaké je a co v krabici dostanete? Na to jsem měl možnost se podívat v uplynulých dnech. Teď se vám to pokusím zprostředkovat, abyste měli jasno, zda je to něco, co budete ke svému základu potřebovat. Recenze Na louce – Po proudu je tady pro každého, kdo zvažuje, jestli si pořídí rozšíření k této hře. Ocení jej i ti, kteří si hru chtějí pořídit a zvažují, jestli neinvestovat rovnou i do rozšíření.

Podívejme se rozšíření Na louce – Po proudu pod víko, aneb unboxing v rychlovce

Rozšíření deskové hry Po proudu k vám připutuje ve stejně velké, avšak o polovinu nižší krabici s nádhernou malbou vydry. Okraj je na rozdíl od modrého základu původní hry zelený. Graficky je ale vše dokonale sladěno, takže když základ a rozšíření položíte na sebe, řeknete si, že krabici nikdy nevyhodíte. (Což, jak zjistíte níže, není tak úplně jisté.)

Po otevření v ní najdete oboustrannou herní desku vodního toku – na jedné straně „líné řeky“ a na druhé „bouřlivých peřejí“. Dále 55 karet vodního toku, 12 karet (3×4 karty), které přimícháte do balíčků W (West), S (South), E (East), N (North), 4 oboustranné karty vodního terénu, 4 žetony vodní stezky (pro každého hráče jeden), doplňkové karty („západu slunce“ a „bobří hráze“), které se budou umísťovat na herní desku, skládací stojánek na karty (ten si musíte jako vždy poskládat), spousty různých žetonů, 1 obálku a 4 figurky kajakářů. Samozřejmě se nezapomnělo na hráče, kteří hrají sólo, a jsou zde karty pro tento typ hraní hry. (Recenze Na louce – Po proudu však sólo hru nehodnotí.) No a pravidla, která jsou lokalizované jak do češtiny, tak slovenštiny. Možná jsem na něco zapomněl, ono toho je opravdu hodně.

TIP: Podívejte se na další recenze k deskovým hrám na webu Deskyplesky.cz.

Pojďme si připravit hru Na louce spolu s rozšířením

Příprava hry s rozšířením Na louce – Po proudu je velmi prostá a nijak nekomplikuje standardní přípravu, což, a to si můžeme říct už teď, platí i o celém mechanismu hry jako takovém. Hru připravíte tak, jak jste zvyklí. Následně si zvolíte stranu herní desky vodního toku (na začátek doporučuji „Línou řeku“, ale je to tak trošku jedno) a tu na herní ploše přiložíte k desce táboráku. Do výřezu na desce dáte stojánek se zamíchanými kartami vodního toku a 6 těchto karet vyložíte na označená pole na desce. Podle strany na desky vyložíte buď karty „západu slunce“ a „bobří hráze“, anebo v případě „bouřlivých peřejí“ i žetony mola a stanu. Na začátek vodního toku položíte figurku kajakáře ve své barvě. Do ruky si vezmete kromě standardní karty terénu ještě jednu oboustrannou kartu vodního toku, jeden žeton stezky a případně jeden bonusový žeton (to jenom v případě, že plujete po „líné řece“). A jste připraveni hrát.

Mechanismus hry se po přidání rozšíření Na louce – Po proudu prakticky vůbec nemění

Což je skvělé. Opět vkládáte své žetony stezky do výřezů na hlavní desce, berete si karty, a buď si je vezmete na ruku, anebo je přímo vykládáte do prostoru své louky. Žetony stezky, které mají číselné označení (1 až 4), nemůžete použít pro to, abyste si vzali některou z karet na desce vodního toku. Na to máte jeden žeton stezky vodního toku, jenž byl součástí rozšíření, a v případě 2 až 3 hráčů také žeton s otazníkem. Když použijete žeton stezky vodního toku a dáte jej do výřezu desky vodního toku, tak si vezmete jednu z karet buď ve vodorovném, nebo svislém směru, tak jak to už znáte ze základní hry. Rozdíl je pouze v tom, že zde nejste omezeni číslem, takže si můžete vzít kteroukoliv kartu z daného sloupce ev. řádku. Tuto kartu si buď necháte na ruce, nebo ji vyložíte na svou louku dle běžných pravidel.

Druhá změna v hraní je v tom, že většina karet vodního toku na sobě nemá bodové ohodnocení, ale symbol pádla se šipkami. Jakmile vyložíte takovou kartu do prostoru své louky, tak svou figurku kajakáře posunete o takové množství políček, kolik je šipek na pádle vyložené karty. Možná to vypadá složitě, ale opravdu není, a je to velice intuitivní.

Teď si říkáte, co z toho budete mít? Za prvé, podle toho, jak daleko dojedete s kajakářem, tak tolik dostanete navíc bodů, protože na toku řeky naleznete nakreslené bodové ukazatele. Když takovým ukazatelem projedete, tak na konci hry získáte adekvátní počet bodů. Maximálně jich můžete mít 20, a to je pro výhru v této hře opravdu hodně bodů navíc.

Další věci, které na řece najdete, jsou nejrůznější bonusy, které budete moci využít. Takže si budete moci různě dobírat karty, vykládat karty, získávat žetony stezky atd. Není prostor na to, abych vypisoval úplně všechno, celé je to totiž stejně naprosto intuitivní a velmi pečlivě popsáno v pravidlech. Na konci hry, jako vždy, sečtete body na kartách, k tomu připočtete množství bodů z vodního toku, a máte spočítáno. A opět platí, kdo má více bodů, tak vyhrává.

Uff, je to dlouhé. Takže rychle k hodnocení, ať znáte můj závěr z recenze Na louce – Po proudu.

Co si vzít z recenze Na louce – Po proudu?

Proč si koupit rozšíření Na louce – Po proudu?

  • Perfektní je, že z pohledu hry se vám nezmění prakticky nic, a přitom je kvalitních vylepšení hodně. To, co znáte ze základu, funguje dál, ale přitom máte spoustu dalších možností díky „desce vodního toku“.
  • Herní deska skvěle zapadne k „desce táboráku“. Po několika prvních váhavých krůčcích zjistíte, že je pro vás stejně důležitým sbírat karty z hlavní desky i plout po řece. Bonusy z řeky vám totiž dávají hodně. Jedna z příjemných věcí je, že se vám dostává na ruku více karet, což se u té základní hry zase tak moc neděje. Navíc „vodní tok“ není jenom jedna „linka“, Jsou tady zatáčky, můžete si vybrat kratší cestu bez bonusu s vidinou rychlejšího zisku bodů, anebo delší s bonusy, ale zase musíte „naťapat“ těch políček více. Soupeř vám může utéct a na konci bude mít těch bodů více než vy. A rozdíl mezi posledním 20bodovým políčkem, a předchozím políčkem za 17, jsou 3 nebo 4 políčka, což není tak jednoduché „uplout“.
  • Na cestě vás kromě nakreslených bonusů čekají i bonusy v podobě karet, které třeba v případě karet „západu slunce“ mají různou bodovou hodnotu. Kdo dřív připluje, tak ten má tu lepší. Nebo na dece „líné řeky“ najdete 2 páry žetonů cílů, které znáte z táboráku. Ty vám opět umožní získat další body navíc. A tak by se dalo pokračovat dál a dál. Je toho opravdu hodně co vám vodní stezka může nabídnout a nabídne, pokud se budete jenom trošku snažit. A pořád je to herně a pravidlově snadné, velmi intuitivní, a především hrozně zábavné. Takže herně opravdu wow, tady musím Klemensu Kalickemu vzdát hold.
  • Grafickou stránku věci snad není třeba nějak hodnotit, ale to bych Karolině Kijak nemohl udělat, protože hra je skutečně vizuálně nádherná. Opět tady máme krásné malby zvířat a krajiny. Ty budete brát do rukou a s nadšením si je prohlížet. Jsou totiž dechberoucí, a je ihned jasné, že za nimi kromě obrovského talentu ilustrátorky stojí i neskutečné množství práce.
  • V pravidlech, jako u základu, naleznete popisky jednotlivých karet s doprovodnými texty. Člověk zase musí jenom litovat, že ty texty nebylo možné dát přímo na karty. Ale je také možné, že by se hra zvrhla v čtecí kroužek. Takže proto tyto texty navíc zmiňuji spíše v pozitivech.
  • Produkční stránka si rovněž zaslouží zmínit – je totiž perfektní. Oboustranná deska herního toku je z příjemně tlustého kartonu a přesně zapadá k táboráku, takže máte pocit, že to tak muselo být odjakživa. Žetony a karty jsou adekvátní základu, takže vše naprosto ladí a stává se součástí velké hry.
  • A ještě jeden velmi pozitivní aspekt plynoucí z recenze Na louce – Po proudu: rozšíření nijak nemění délku hry. Možná v první či v prvních dvou hrách se budete trošku více rozkoukávat. Bude vás bolet za krkem, jak budete točit hlavou od hlavní desky k desce vodního toku a přemýšlet, co je pro vás výhodnější. Tím se ta hra o pár minut protáhne, ale pak už to pojede jako po másle, či spíše jako po vodě.

Jaké má rozšíření Na louce – Po proudu mouchy?

  • Tím máme za sebou ta pozitiva. Najde se něco, co mi vadí? Moc toho není, protože hru Na louce mám opravdu rád a rozšíření je vytvořeno opravdu dobře. S čím ale začínám mít problém, tak je velikost. Takže: „Mámo, máme problém! Potřebujeme větší stůl!“ Ach můj ty bože, jak je ta hra teď už obrovská! Už základ dokázal na stole pěkně nakynout, především ve více lidech, ale toto? Máme stůl, který má velikost 160×110 cm a hráli jsme ve dvou lidech. Bylo plno. Ta hra, pokud dáte za sebe hlavní desku, pak desku táboráku a následně připojíte desku vodního toku, je dlouhá prakticky metr a půl! To je peklo. Do toho samozřejmě každý hráč rozloží své vyložené karty louky, a je vymalováno. Ve čtyřech lidech? Opravdu nevím, jak ten stůl bude muset být velký. Délka přípravy je v pohodě, ale velikost je šílená. Nevím, jestli to šlo udělat lépe, ale fakt je to dost děsivé! Hra vám na normální kuchyňský stůl prakticky nevleze, stejně jako si ji asi nevezmete do hospody, kde ty stoly bývají ještě menší.
  • Druhá věc – stojánek na karty vodního toku a insert. Když poskládáte stojánek na karty vodního toku, tak už jej díky výšce krabice rozšíření, nedáte do této krabice. Dobrá, Michal Ekrt z Blackfire dával na facebook příspěvek, že to celé uložíte do krabice k základu. No, teoreticky ano. A nakonec i prakticky. Je tady ovšem drobný problém. Na stojánky karet k základu je ten plastový insert připraven a jsou v něm udělané profily/zářezy, do kterých ty stojánky, které po bocích vyčuhují, skvěle zapadnou. Ale u zbývajících dvou míst se s takovým stojánkem nepočítalo a ten stojánek s kartami vodního toku tam sice „pod tlakem“ natlačíte, ale moc dobrý pocit tedy z toho nemám. Navíc se připravte, že chvilku budete laborovat, kterou stranou stojánek otočit, aby zajel co nejníže, nevyčníval, a vy jste pak nahoru mohli položit všechny desky a pravidla.
  • Herně. Ech, jak to jen popsat, aby to nevyznělo nějak extra negativně, když to zase tak negativní není a jedná se spíše jenom o můj subjektivní pocit. Když hrajete hru Na louce, tak si ji připravujete na to, že od druhé poloviny se vymění balíček karet S za N a tam jsou hodnotnější karty. No a u karet vodního toku je to trochu jinak. V průběhu hry 2× vyměníte, tzn., že stávající vyložené karty dáte pryč a dáte nové z balíčku. Ale pořád je to z toho jednoho balíčku. No a tady cítím trochu problém, protože se vám může stát, samozřejmě nemusí, ale stalo se mi, že sice máte skvěle připravené karty na své louce, ale blíží se konec hry, a zatímco na začátku na vás pomrkávaly vyložené skvělé karty s 3 až 4 šipkami na pádle, které byly bohužel dost „drahé“, tak teď najednou jsou tady karty takové nijaké, s jednou, maximálně dvěma šipkami. Nebo dokonce jenom karty bez pádla, které vlastně tvoří základní vodní terén. No ano, je to karetní hra, kde se počítá s náhodou, ale najednou jste bezmocní a přemýšlíte, co s tím vlastně uděláte. A nejde udělat skoro nic. Můžete tedy klasicky použít kartu u táboráku a dobrat si jednu kartu ze třech z balíčku – tyto efekty platí nadále křížem i pro rozšíření, ale to je na můj vkus dost drahá akce.
  • A ještě jedna herní drobnost. Už v základu mám problém se symbolem domu. Když se karty s tímto symbolem nevyloží, nebo jenom jedna, a získá ji soupeř, tak to dost bolí, protože na ten symbol je navázáno dost dalších. Tady je to podobné na „líné řece“, kde jsou 2 páry žetonů cíle. Ale vždy na tom páru je jeden symbol předkreslený (trojúhelník symbolizující přírodní památky). Tento symbol je na šesti nových kartách S a N (3+3), které přimícháváte do stávajících balíčků. No ta pravděpodobnost, že na takovou kartu narazíte je stejná, jako když vás trefí meteorit. Samozřejmě, můžete ten symbol nahradit dvěma kartami (viz. pravidla, jak řešit chybějící symbol), ale je to takové… no nevím. Nakonec tyto body na vodním toku raději oželíte a získáte je jinde.

Shrnutí recenze Na louce – Po proudu – 3 otázky a 3 odpovědi

1. Jak hodnotím rozšíření Na Louce – Po proudu v převodu na BBG hodnocení?

I když jsem nějaká negativa našel, tak to nic nemění na hodnocení, které je 9. Je to skvělé, je to úžasné. Jak už jsem kdysi psal u jiného rozšíření k české hře, takto by se měla rozšíření dělat. Herně a pravidlově naprosto intuitivní, takže po několika minutách do toho vklouznete a budete nadšeni z možností, které vám rozšíření ke hře přináší. Kdybych tam necítil ta drobná negativa, tak by to možná bylo na plný počet, ale přece jenom něco málo se tam najde. Jak z pohledu produkce, tak i z té herní stránky. Nic to ovšem nemění na tom, že jsem z rozšíření nadšený a jednoznačně jej doporučuji všem, kteří hru mají. A těm, kteří si Na louce plánují koupit, doporučuji zvážit, jestli si ji nevezmou komplet, protože z herního pohledu to tu hru opravdu hodně obohacuje. Jenom si tedy ke hře nesmíte zapomenout přibalit velký herní stůl, protože bez toho si opravdu neškrtnete.

2. Je to hra, kterou bych si koupil, pokud bych ji nedostal k recenzi?

Hra, tedy přesněji rozšíření Na louce – Po proudu, se bude prodávat zhruba od 750 do 800 Kč. Což jsou proti ceně základu zhruba ⅔ ceny. A já, pokud bych ji od Blackfire nedostal na recenzi, tak bych si ji určitě koupil. I přesto, že bych tu cenu rád viděl trošku nižší, ale ceny nám bohužel rostou u všeho. Mám tu hru rád, doma ji dost často hrajeme, a to rozšíření přináší k základu poctivý kus velké zábavy a za ty peníze to opravdu stojí. Poctivá produkce, nádherné akvarelové ilustrace, jednoduchá pravidla.

3. Zůstane tato hra (rozšíření) u mě doma?

Určitě zůstane! Budu si hru Na louce nadále hýčkat a budeme ji hrát už jen s rozšířením, protože nás hra s ním ještě více baví. Jenom se na jednu stranu děsím, na druhou stranu si to přeji, aby Klemens Kalicki vytvořil ke hře Na louce další rozšíření s další deskou. To už bychom se museli asi probourat do další místnosti. Ale zase, dokážete si představit rozšíření Na louce – Po kopcích? Nebo Na louce – Do hor? Já tedy ano a tiše si přeji, aby něco takového přišlo, protože ta hra za to stojí. Doufám, že recenze Na louce – Po proudu nebude moji poslední k této hře.

9