Archa Nova si vás omotá svou elegancí

Když se díváte, nebo čtete rozhovory s herci, tak každý řekne, že nejhůře se hrají kladné role. Takoví ti klaďasi, které má každý rád, kteří, když se objeví na obrazovce, tak se všichni rozplynou blahem. Ale ty záporné role, které lidi nenávidí, herci milují. Snaží v nich najít něco zajímavého, něco, čím by tu postavu polidštili. Já jsem dnes v té situaci, kdy mám hodnotit hru, kterou prakticky všichni milují, protože dokázala ve světě deskových her a na bgg žebříčku něco nevídaného. A to, že vyšplhala za pouhý jeden rok z neznáma na 4. místo v oblíbenosti her. Jak správně hodnotit hru o které si skoro všichni myslí, že je skvělá? 

Obsah článku

Pořád ještě netušíte, o které hře mluvím? Samozřejmě víte, a to i v případě, že jste si nepřečetli některý z hash tágů, které jsou v záhlaví a nekoukli na obrázky, protože ten fenomén, který dokázal takový růst v oblíbenosti je jenom jeden – Archa Nova. Vítejte ve světě zvířátek, ve světě, kde budete budovat svou moderní a ekologickou zoologickou zahradu a stanete se nejrůznějšími mecenáši a ochránci zvířat. Hru v loňském roce, tzn. na podzim roku 2021, představilo německé vydavatelství Feuerland Spiele pod názvem Ark Nova (mimochodem víte, že spoluzakladatelem je slavný Uwe Rosenberg?) a nyní je na naše herní stoly a samozřejmě také do obchodů přináší české vydavatelství Mindok, které mi také poskytlo tento výtisk na recenzi, za což mu moc a moc děkuji.

Archa Nova je hra v opravdu velké krabici

Když u vás jednou zazvoní pošťák, nebo některý z dopravců, a následně vám předá krabici v které vám Archa Novu přiváží, tak první, co vás napadne, že se jedná o omyl anebo, že jste se snad spletli a tu hru do té objednávky naklikali 3x. Ale ne, nejedná se o omyl. Ta krabice je opravdu velká. Především na délku a šířku, na výšku už se jedná o víceméně standardní rozměr a vy si hned představíte, kolik cizokrajného povětří bude obsahovat. Nemusíte mít strach. Je plná a prázdného místa je tam minimum. Respektive ono se tam potom trochu objeví, ale to si probereme až dále.

Krabice je velká a rozložená hra následně taky. A to hrajeme jenom 2.
Krabice je velká a rozložená hra následně taky. A to hrajeme jenom 2.

Seznam komponentů je hodně dlouhý

Vypisovat seznam všech komponentů opravdu nebudu, protože by to bylo hodně dlouhé. Nejdůležitější je herní deska, kterou když rozložíte, pro svou délku musí být složená na třikrát, tak se slzou v oku kouknete na svůj konferenční stolek a pádíte sehnat něco daleko většího. Pak vyložíte obrovský balík karet, konkrétně 255 karet, 8 oboustranných desek (tedy přesněji řečeno listů) hráčů, 129 dřevěných ukazatelů a podle informací více než 250 kartonových destiček a žetonů. Nevím, nepočítal jsem je, ale ta hromada je obrovská. A na závěr, kromě pravidel, na vás juknou 2 plastové organizéry a vaše srdce zaplesá. Bohužel ne na dlouho.

Pro jaké hráče je Archa Nova určena?

Archa Nova je hra pro 1–4 hráče ve věku od 14 let a s uvedenou délkou hraní 120 minut. Ale hned tady si řekněme, že minimálně v prvních hrách se vám ta délka hry natáhne, a to se bavíme o hře ve 2 hráčích. Pokud se rozhodnete hrát ve třech nebo ve čtyřech tak se ta hra může natáhnout až na dvojnásobek, to podle toho, jak moc máte přemýšlivé spoluhráče. 

Vaším cílem bude budovat a samozřejmě vyhrávat 

Zapomeňte na stovky bodů, můžete skončit i v mínusu

Vaším cílem jako vždy bude vyhrát na body, a to ještě trošičku speciálním způsobem. Speciálním proto, že na herním plánu máte 2 stupnice po kterých se budete pohybovat a teprve v okamžiku, kdy se vaše dřevěné válečky, které používáte coby ukazatele, na stupnici protnou, tak nastane konec hry, vy ještě dopočítáte nějaké další body, které máte na některých kartách a hráč, jehož kladný rozdíl je největší vyhrává hru. Takže zapomeňte na stovky bodů, v Arše se vám klidně může stát, že skončíte s mínusem. 

Tak a jsme připraveni. Každý hráč má 4 karty (dostal 8, ale 4 odhodil) a 2 karty úkolů.
Tak a jsme připraveni. Každý hráč má 4 karty (dostal 8, ale 4 odhodil) a 2 karty úkolů.

V Archa Nova budete budovat zoologickou zahradu

Tak, teď už tedy víme, co bude cílem hry Archa Nova a zlehounka se vrátíme k té větě s tím budováním. Ano, vy ve hře budete budovat zoologickou zahradu. A to prý ne ledajakou zoo. Podle popisu budete projektovat a stavět moderní, vědecky řízenou zoologickou zahradu. No nevím, co jsem si měl pod tím tak úplně představit, ale věc se má tak, že na své desce (noo o jakou „desku“ se jedná, tak k tomu se je ještě dostaneme) hráče budete pomocí různě velkých hexových dílků, které představují pavilony, tvořit svou zoo. Do těchto pavilonů budete následně umisťovat zvířata, které vám po jejich vyložení přinesou body atraktivity a samozřejmě také nějaký ten bonus navíc. Vedle toho budete podporovat ochranářské projekty, získávat sponzory, uzavírat přátelství s jinými zoo a také bádat na univerzitách a tak dále atd. 

Dlouhá herní deska je oboustranná a podle toho jestli ji dáte na výšku nebo na šířku je také orientovaná grafika. Super vychytávka!
Dlouhá herní deska je oboustranná a podle toho jestli ji dáte na výšku nebo na šířku je také orientovaná grafika. Super vychytávka!

Základní herní mechanismus hry si vystačí s 5 kartami

Na to, samozřejmě kromě peněz, budete potřebovat 5 karet (konkrétně karty Stavby – budování pavilonů, Karet – dobrání karet, Zvířat – umístění zvířat, Sponzora – získání sponzora a Asociací – zahrání figurek na desce asociací). Možná, že se vám to zdá málo, ale tady do hry vstupuje geniální systém zahrávání akcí, kdy tyto karty máte položeny pod svou deskou hráče, kde je stupnice od I–V a uvedené číslo, které je nad danou kartou určuje sílu zahrání karty. Čím vyšší číslo, tím vyšší síla, tím větší schopnost dané karty a tím také silnější akce. Jakmile kartu zahrajete, tak ji přešoupnete na pozici jedna a ostatní se posunou nahoru. A tento „mlýn“, jak tento vynikající mechanismus nazval jeden z recenzentů, vlastně tvoří velký základ hry.

A ještě jeden ilustrační pohled
A ještě jeden ilustrační pohled

Budování zoo není vše – body budete získávat i za ochranu přírody

Pak už opravdu jenom vykonáváte dané akce, dobíráte a vykládáte karty, zaplňujete hexovými dílky pavilonů svou mapu zoo, do pavilonů umisťujete zvířata, posíláte své pracovníky / figurky na určitá pole na desce asociací, otevíráte si další možnosti a efekty na své desce a za to všechno získáváte body atraktivity a ochrany. Zdá se to jednoduché, ale samozřejmě to tak jednoduché není, protože vše je závislé, jaké karty máte na ruce, případně jste dobrali. A postavit pavilon, nebo získat do něj zvíře vás také stojí peníze, které dostáváte na základě své pozice na stupnici atraktivity, čímž se nám kruh pomalu uzavírá.

Nejsložitější bude vyřešit, jaké si máte pořídit zvířata

Máte pocit, že to není složité? Tak ještě trošku přitvrdíme, protože ty pavilony musíte vykládat podle určitých pravidel, a nejen tak nahodile a co se týká zvířat, tak tam je to ještě složitější. Každé zvíře má totiž své speciální požadavky na vyložení, kdy kromě velikosti pavilonu je důležité také jeho umístění a případně vlastnit zvíře podobného druhu. Takže vás čeká tuhý myšlenkový boj, jaké zvíře nejlépe dobrat, které vyložit a kterého se zbavit, zda věnovat peníze coby sponzorský dar a za to získat body ochrany přírody, které jsou velmi cenné anebo se hodně věnovat sponzorům, kteří vám dokáží přinést jak velké množství bodů atraktivity, tak také nezanedbatelné schopnosti.

Vaše válečky jsou na startu stupnice věhlasu. Kam až s nimi dojdete?
Vaše válečky jsou na startu stupnice věhlasu. Kam až s nimi dojdete?

Archa Nova vám dokáže chvílemi zavařit mozek

Při tom všem se bude vaše mozková plena vařit ve vlastní šťávě a vy budete brblat, že ty karty, které máte a které si můžete vzít jsou k ničemu a jak je na tom ten váš protivník dobře. Ovšem, když se to vše podaří, jak má a vaše ukazatele se na herní desce protnou jako první, tak máte velkou šanci hru vyhrát. Píšu máte, protože ještě se musí dohrát kolo a následně proběhne závěrečné vyhodnocení, při kterém se spočítají některé případné další body vyplývající z karet úkolů a karet sponzorů a teprve v tomto okamžiku se zjistí kdo je vítězem.

Na začátku hry dostanete 25 peněz. Brzy je vyčerpáte, to nemusíte mít strach.
Na začátku hry dostanete 25 peněz. Brzy je vyčerpáte, to nemusíte mít strach.

Máme za sebou představení hry Archa Nova a také jsme se zlehounka dotkli herních mechanismů. Ale opravdu hodně letmo. Pokud potřebujete důkladnější seznámení s touto hrou, tak vám doporučuji videonávod a gameplay od Nithrania, kde vše uvidíte od A až po Z, který dokonale připravil a okomentoval Braňo Berec. Ale to jen tak na okraj a my se vrátíme zpět a přejdeme k hodnocení. 

Nejprve si jako vždy řekneme ty pozitivnější aspekty hry a poté, pokud bude nutno a nějaké jsem našel, přejdeme k těm negativním.

Archa Nova vám sice nepřinese nic nového, ale…

Než začnu popisovat a hodnotit jednotlivé aspekty hry, tak si řekněme na rovinu dvě věci. Za prvé. Archa Nova není žádný Mars: Teraformace killer, jak se někdy prezentuje. Je to úplně jiná hra a bez problémů tyto 2 hry budu mít doma ve svém portfoliu a budu je hrát. Druhá věc. Archa Nova vám v zásadě nepřinese nic nového. Všechno, co najdete v této hře, myšleno po mechanické a systémové stránce, už jste měli možnost někde vidět. Ale, jak už bylo mnohokrát řečeno, když dva dělají totéž, tak to není totéž. To, co je v jiných hrách průměrnou záležitostí se tady dopilovalo skoro do dokonalosti.

Herní mechanismus je naprosto famózní

 A začneme od toho, co už jsem nakousl, a to je herní mechanismus, který je, jak už jsem napsal, naprosto famózní. To, jak zahráváte jednotlivé karty podle jejich pozice, čímž se definuje síla akce dané karty, je něco tak dokonalého, že nechápu, že se to nestalo daleko více populárním a více zavedeným systémem. Je to dá se říct zcela triviální mechanika, a přitom dokáže hráčům dát do ruky neuvěřitelné možnosti. Můžete se rozhodnout kterou akci zahrajete nyní a kterou povýšíte a pak zahrajete v dalším tahu se silnějším efektem. WOW!

Naprosto geniální systém zahrávání karet, kterému říkám „mlýn“
Naprosto geniální systém zahrávání karet, kterému říkám „mlýn“

Přitom nemusíte nikde nic dalekosáhle studovat a pamatovat si, jak se něco někde kombí. Ne, tady je to jasné, teď je tato karta tady a v příštím tahu bude zde a já budu moci využít její schopnost tímto způsobem. Chtěl bych více? Fajn. Tak budu muset ještě počkat jedno kolo a pak to půjde. Jednoduché a naprosto srozumitelné. Jenom za tento mechanismus by si ta hra zasloužila metál. A to vím, že jej převzala odjinud, ale přesto anebo právě proto, že je dopracovaný k dokonalosti, jej musím takto hodnotit.

Výborné propojení herní mechaniky s tématem hry

Další úžasnou záležitostí, je propojení herní mechaniky s tématem hry. Ukážeme si pár příkladů. Budujete na své mapě budoucí zoologické zahrady své pavilony a musíte opravdu pečlivě zvažovat, kam který pavilon kam položíte, protože každé zvíře má své specifické požadavky. Nejenom to, že potřebuje výběh o velikosti X hexů, ale třeba i to, že musí být v blízkosti vody, protože se jedná o vodního živočicha. Nebo jiné v blízkosti skal. Ve hře existují také speciální pavilony typu voliéra, terárium či dětská zoo, které vám umožní dát více zvířat dohromady. Pak můžete udělat to, že např. volavku, kterou jste museli při vykládání dát do velkého pavilonu, tak najednou můžete po vybudování voliéry, zde přenést, čímž si uvolníte původní pavilon. Ale nejzajímavější je na tom to, že v té voliéře nemusí být sama, ale mohou zde být i další ptáci. Skvělé, a přitom naprosto logické.

Mě osobně se ta grafika líbí, byť vychází z fotobank. Nicméně je graficky sjednocená a fotky zvířat jsou opravdu krásné.
Mě osobně se ta grafika líbí, byť vychází z fotobank. Nicméně je graficky sjednocená a fotky zvířat jsou opravdu krásné.

Úplnou třešničkou na dortu je fakt, že v případě, kdy zahrajete kartu ochrany přírody a vypustíte v rámci této karty své zvíře do volné přírody, tak kromě velkého množství cenných bodů ochrany přírody, které za uvedenou akci získáte, musíte dané zvíře dát pryč a tím se uvolní pavilon. Vy sice přijdete o body atraktivity, což je logické, protože v daném okamžiku je vaše zoo méně atraktivní, neboť se návštěvníci nemají na co koukat, ale nemusíte zoufat, protože body ochrany přírody jsou opravdu daleko cennější, něž body atraktivity, které získáte velice rychle zpět.

Coffee break neboli přestávka je další z velmi zajímavých herních mechanismů

. V jiných hrách obecně systém funguje tak, že hráči pasují a teprve až všichni pasují, tak nastává fáze údržby, kdy se dobírají karty, vyplácejí peníze atd. Zde je to podobné s tím rozdílem, že vy k tomu, aby došlo k té fázi údržby můžete jít trošku naproti. Na kartách máte buď možnost anebo povinnost posunout žeton „hrníčku kávy“, což je ukazatel přestávky na stejnojmenné stupnici.

Pokud jste to zvolili jako možnost, tak tímto způsobem získáte také finance ve výši síly karty, což je někdy pro vás velmi důležité, pokud povinnost tak hrajete ještě něco jiného. Tímto způsobem ale můžete také tu hru posunout až do fáze přestávky, kdy ať se to ostatním líbí nebo ne, tak ji musí zahrát. Byť plánovali ještě nějaké jiné tahy. Jakmile tato fáze nastane, tak se zkontroluje počet karet na rukách (maximálně jich můžete 3, respektive po vylepšení 5), hráči získají peníze na základě své pozice na stupnici atraktivity a na příslušná místa se doloží žetony. Ukazatel přestávky se přesune na začátek stupnice a hra pokračuje. Jednoduché, a přitom tak úžasné.

To není ho****nko, ale kávový šálek, který postupně doputuje až do přestávky.
To není ho****nko, ale kávový šálek, který postupně doputuje až do přestávky.

Znovuhratelnost. Jedním slovem – gigantická

Ve hře máte přes 200 karet zoologické zahrady, které obsahují 128 karet zvířat, 64 karet sponzorů a 20 karet ochranářských projektů. A pozor, každá karta je naprosto unikátní. I když máte pocit, že jsou si třeba některé šelmy podobné, tak každá má trochu jiné požadavky a každá vám přinese něco jiného. Navíc jsou zvířata rozdělena do 7 tříd a ve hře je také 5 kontinentů. Toto vše dohromady vytváří obrovské množství kombinací, jak uvedené karty zahrát, takže není šance, že by se vám hra ohrála. Nebo alespoň ne v brzké době, pokud už byste byli takoví fandové této hry.

Nouzí o karty nebudete trpět nikdy. Karty se už nepočítají, ale měří na centimetry.
Nouzí o karty nebudete trpět nikdy. Karty se už nepočítají, ale měří na centimetry.

Už v základu hry dostanete 8 oboustranných desek hráčů

O jejich kvalitě si povíme něco níže, ale ty na jedné straně jsou pro všechny stejné (konkrétně 2 x 4 desky) a na druhé straně jsou různé, a tak získáváte osm asymetrických hráčských desek. Ty základní / stejné desky jsou vždy po čtyřech a jedná se o tzn. desky „A“, které jsou určeny pro první hraní a obsahují už i 2 pavilony a druhé čtyři, tzn. desky „0“ jsou někde mezi. Dá se říct, že mohou být třeba využity ve hře zkušenějšího hráče se začínajícím, který dostane desku „A“, ten zkušenější hráč desku „0“ a tím je hendikepován. Nebo v případě, že nemáte rádi asymetrii ve hře a chcete, aby hráči měli stejné možnosti na startu, a přitom nechcete už ty úplně základní atd.

Variabilita je obrovská. S hrou dostanete 8 desek hráčů, které jsou navíc oboustranné.
Variabilita je obrovská. S hrou dostanete 8 desek hráčů, které jsou navíc oboustranné.

Interakce není mnoho, ale je dostačující

Interakce mezi hráči je dle mého tak akorát, jak si takový druh hry zasluhuje. V primáru není příliš velká a se svým spoluhráčem se „potkáte“ v okamžiku, kdy vám vezme kartu z nabídky, na kterou jste si dělali zálusk, případně na kartách ochranářských projektů, kde je to v principu, kdo dříve přijde, ten dřív mele. Pak je zde přímá interakce, kdy některé z karet (např. hadů) dají vašemu protihráči na některou z jeho herních karet „jed“, který zaúčinkuje v okamžiku, kdy danou kartu chce zahrát. To ale platí pouze do přestávky, kterou jsme si popsali výše. Nicméně, i zde designéři mysleli na hráče, kteří neradi interakci ve hře a můžete se jí vyhnout a u těchto karet hadů apod. po dohodě s ostatními hrát schopnost ze sólové hry, která logicky není interakční.

Takto vypadá deska asociacií, kde budete plnit ochranářské projekty a spousty další věcí a získávat cenné body.
Takto vypadá deska asociacií, kde budete plnit ochranářské projekty a spousty další věcí a získávat cenné body.

Grafika v Archa Nova není zázračná, ale je přehledná a funkční

Pomalu přecházíme k těm průměrnějším věcem a jednou z toho je grafika plus celková produkce hry. Co si zaslouží obrovské plus, tak je čitelnost na kartách. I když je ve hře ohromné množství nejrůznějších ikonek, tak se přesto tvůrcům podařilo udržet velkou míru přehlednosti, což je pro druh takové hry, jakou je Archa Nova velmi důležité. Na první pohled zjistíte, jaké má karta náklady a jaké benefity vám přináší. Když ji máte vyloženou ve své herní oblasti a stohujete si je s ostatními kartami, tak si v nich stále udržujete velký pořádek a přehled a velice jednoduše využíváte ikony nutné pro zahrání dalších karet či získání určitých benefitů. Dále se jim podařilo velmi hezky a čistě rozdělit barevně jednotlivé typy zoologických karet.

Ukázka karet cílů, resp. karet vyhodnocení
Ukázka karet cílů, resp. karet vyhodnocení

Totéž platí i o typografii a ikonkách

V neposlední řadě, a to zde musím opravdu vyzdvihnout, tak písmo na kartách je dostatečně velké, aby i lidé s horším zrakem při slabším osvětlení uvedený text přečetli. Grafika na kartách vychází z fotobank, což mě osobně nevadí, protože si designéři dali práci a vše je sjednoceno do jednoho grafického stylu, takže nic nevyčuhuje, ale také nic nekřičí, jak tomu bylo u jiných her. Není to žádný grafický zázrak, ale také to není nic, co by si zasloužilo nějakou kritiku. Hezkou věcí je to, že herní deska, která je úzká a dlouhá je oboustranná a můžete ji použít jak na výšku, tak na šířku a podle toho je grafika na ni orientována. Velmi hezký a zajímavý systém, který opravdu oceňuji. 

Ukázka karet ochranářských projektů
Ukázka karet ochranářských projektů

V případě celkové produkce, tak tam už je to takové napůl. Co se týká kvality materiálu karet, žetonů a herní desky, tak s tím může být člověk opravdu spokojen, ale jsou věci, kterých jsem myslel, že už se nedočkám.

Opravdu by mě zajímaly myšlenkové pochody vydavatelů

Zapomeňte na desku hráče, dostanete pouze tenký list

Takže pozitiva máme za sebou a přejdeme na negativa, protože bohužel i ty se nějaká vyskytly a produkcí tedy začneme. A hrozně mě mrzí, že je to pouze textová recenze, protože u videorecenze bych dal najevo co si myslím o herním „listu“ hráče. Jak píšu v předchozím odstavci, myslel jsem, že něco tak otřesného, jako byla herní deska hráče ve hře Mars: Teraformace už člověk nepotká, ale člověk míní a … Máme to tady zase. A to u hry, jejíž cenovka tedy není příliš nízká. Opět je deska hráče opravdu tím tenkým listem, na kterém jsou uložené kostičky na určitých políčkách, takže když drcnete do stolu… No vždyť to asi znáte.

Toto není žádná chyba. Takto jsou tlusté desky, respektive listy hráčů. Fuj.
Toto není žádná chyba. Takto jsou tlusté desky, respektive listy hráčů. Fuj.

Je to hrozný nešvar a opravdu bych velmi ocenil, pokud se nebude opakovat. Já vím, že ty desky jsou oboustranné a pak je komplikované vytvořit tu desku vícevrstvou, aby ty kostičky držely. Ale určitě by se našel systém, jak to udělat. To, jak je to teď, je dle mého to nejhorší řešení a to přesto, že se s tou deskou nehýbe a jenom na stole leží. Jo a ještě drobnost z pohledu grafika. Ilustrace poznámkového bloku na desce hráče – to jako fakt? Navíc lehce natočená? To je ale kýč, fuj. Navíc, když by to tematicky měla být vlastně peněženka.

Do plastových organizérů se vám bohužel nevleze všechno

Druhá věc je taky z produkce. Vážně by mě zajímaly myšlenkové pochody vydavatelů a producentů při cenotvorbě a následné ubírání a přidávání komponent. Jak jsem psal na začátku dostanete v krabici dva plastové organizéry. Super! Až na to, že se vám do nich nevlezou všechny ty drobné komponenty. Ano, nacpete tam žetony, ale ty dřevěné kostičky, figurky atd. už musí zůstat v sáčcích. Opět zase tomu rozumím z toho pohledu, že ty organizéry s žetony si dáte na stůl a kostičky ty máte tak někde bokem, plus je rozložíte na herní desky. Ale i tak. O kolik by to bylo dražší, kdyby tam byl kompletní insert na všechny komponenty? Nebo aspoň ještě jeden organizér na ty kostičky? Stále nesmíme zapomínat na fakt, že ta cenovka u této hry není vůbec nikterak nízko. To samozřejmě nemluvím o tom, že si pořídíte kompletní insert a tyto organizéry si můžete strčit tak do… komory. Prostě tady mi ta cenotvorba vzhledem k obsahu naprosto nesedí a měli ti vydavatelé opravdu trochu přemýšlet hlavou.

Jak by to bylo krásné, kdyby se do těch organizérů vlezlo všechno...
Jak by to bylo krásné, kdyby se do těch organizérů vlezlo všechno…

Na hru Archa Nova si musíte pořídit velký stůl

Poslední věc z pohledu produkce je velikost té hry na herní ploše. Asi to začíná být trend, nebo znovuvracející se trend, ale trošku by se ti vydavatelé mohli krotit. Hráli jsme ve dvou lidech, máme stůl o rozměrech 160×100 a když tam tu hru rozložíte, tak se tam nevleze nic navíc. Další lidi budou hrát asi v jiném rozměru nebo dimenzi.

S náhodou musíte ve hře Archa Nova počítat 

Herně bych té hře vytkl jenom dvě věci, a to je náhoda a asi i délka hry. Co se týká náhody, tak tam je to skoro jasné. Ten balík karet je daný a co prostě vám začne chodit anebo naopak nechodit je prostě ve hvězdách. Samozřejmě vy proti tomu budete bojovat a základ je neuvrtat se v tom co máte na ruce a snažit se to za každou cenu zahrát. Takže když člověk vidí, že v těch vyložených kartách jsou naprosto jiné věci než má, tak je lepší z toho uhnout. Ale samozřejmě se může stát, že zrovna ta další karta byla přesně to, co jste potřebovali před chvíli a teď už je pozdě. Prostě někdy se budete snažit a ta hra vám stejně dokáže, že si umí dělat trošku co chce. Ale to už ke hrám tohoto typu víceméně patří.

Jakmile se vaše válečky potkají, tak nastane konec hry. Ale na to si ještě počkáte, ta hra dokáže být dlouhá.
Jakmile se vaše válečky potkají, tak nastane konec hry. Ale na to si ještě počkáte, ta hra dokáže být dlouhá.

Délka hry a škálovatelnost – nebude to vyhovovat každému

Mě osobně dlouhé hry nevadí, ale jsou lidé, kterým to vyhovovat nemusí. Tady se připravte na to, že to opravdu bude dlouhé. Ať chcete nebo ne, tak ve dvou lidech se pod 2 hodiny dostanete opravdu jenom ve chvíli, když už tu hru oba budete znát a nebudete moc přemýšlet nad svými tahy. A s přibývajícím počtem hráčů, ta doba bude dost narůstat. Obecně, co jsem viděl jiná hodnocení, tak ve 4 lidech to nechce hrát skoro nikdo. Navíc ve více lidech se samozřejmě dostanete do situace, že toho moc nenaplánujete. Ta nabídka vyložených karet na herní desce bude rotovat dost rychle a tam už to budete mít hrozně špatně pod kontrolou. Spousta hráčů tvrdí, že nejlépe se jim tato hra hraje ve dvou lidech a já tomu i rozumím.

A úplně poslední věc a pak už jdeme do finále. Ne každému dělá dobře ten dvojitý systém stupnice a to, že vlastně hráči začínají v hlubokém mínusu a může se stát, že se do plusových hodnot ani nedostanou. Já s tím problém nemám, mě se naopak ten systém líbí, ale uvádím to tady jako věc, nad kterou by se případný zájemce o tuto hru měl zamyslet.

Shrnutí recenze hry Archa Nova: 3 otázky a 3 odpovědi

Jak hodnotím hru Archa Nova v převodu na BBG hodnocení

Už na začátku jsem psal, že hodnocení takové hry, je velmi těžké, protože každý má svá očekávání a povětšině se očekávají hodnocení kladná. Takže já to udělám trochu jinak a pomohu si přirovnáním. Žena se sice zašklebila, že větší klišé nezná, ale mě se líbí. Ta hra je jako babiččin guláš. Ona nepřináší nic nového, nic převratného. Jsou to běžné základní suroviny, které jste nakrájeli do vody, přidali základní koření a dali vařit. Ale pak přichází ta zázračná alchymie, kdy sem tam něco přidáte, tam trošku toho a špetku něčeho jiného a vy tušíte, že se začíná se tvořit něco speciálního. A když si nakonec dáte první lžičku do pusy, tak zjistíte, že jste se ocitli v sedmém nebi. To je Archa Nova. Na první pohled vypadá běžně, a přitom se jedná o vynikající pokrm pro každého deskovkáře, který ho bude konzumovat kdykoliv bude jenom trochu moci. To je Archa Nova, která se nikdy nepřejí, protože tam vždy najdete něco malinko jiného, co ji dělá zvláštní a unikátní. Archa Nova, která sice není těžká na herní mechanismy, ale potrápí vás v přípravě a naučení, aby vás následně odměnila svou elegancí a různorodostí. Hra Archa Nova, které musím dát 9.5 a zařadit se mezi její obdivovatele a milovníky. Dal bych i o tu špetičku více, kdyby mi ten vynikající pokrm číšník nedonesl v otlučeném talířku s plastovou lžičkou. Já vím, že to na výslednou chuť nemá vliv, ale můj výsledný dojem to přece jenom trochu pokazilo. 

Je to hra, kterou bych si koupil, pokud bych ji nedostal k recenzi?

Koupil bych si tu hru, kdybych ji nedostal na recenzi od vydavatelství Mindok? Měl jsem ji na první příčce wishlistu od chvíle, kdy byla vydaná a já mohl shlédnout první gameplay. Pak zahájil Mindok předprodeje a přiznám se, že jsem upřímně trošku začal bojoval s výškou ceny, která se v této chvíli v internetových shopech pohybuje v úrovni 1500 až 1800 Kč. Ale i tak bych si ji koupil, protože to je hra, která za to stojí a stála by za to, i když jsem ještě úplně nevěděl jaká je. Takže ano. Koupil a nelitoval bych těch peněz. To ovšem neznamená, že mi ta výška ceny tak úplně nevadí. Vadí, přestože ceny her jdou nahoru, tak toto se přibližuje už k mému finančnímu stropu. A především bych taky v případě této ceny očekával některé věci v trochu jiné kvalitě! 

Zůstane tato hra u mě doma?

Mou odpověď určitě víte. Ale já ji musím napsat, protože to patří k mému systému hodnocení. ANO, zůstane doma, má své čestné místečko na nové polici, kterou jsem musel přivrtat, pak jsem ji pečlivě ometl a dostane se z té police jenom v okamžiku, kdy přijde na náš herní stůl. Budeme ji hrávat velmi často a příliš si nedokážu představit, že by ji dokázala nějaká jiná hra nahradit do té míry, že bych ji z police sundal a poslal dál. Kdepak, bude tam, budu ji pravidelně oprašovat a budu ji mít rád, protože si to zaslouží. 

9.5