Když mi došla krabice s hrou, o které chci dneska psát, tak jsem si vzpomněl, protože jsem už trošku starší ročník, na mého velmi oblíbeného autora knih o hrách a hlavolamech Miloše Zapletala a jeho Knihu hlavolamů. Pokud jste ji měli možnost číst (pokud ne, tak určitě doporučuji), tak víte, že je v ní pasáž týkající se dopravních hlavolamů, a to konkrétně jak správně seřadit v železničním depu vagony za lokomotivou.
Mě se ty rébusy hrozně líbily, jenomže já byl vždycky lenoch a nechtělo se mi ani vystřihovat čtverečky, které by nahradily vagónky, o uřezání dřevěných špalíků ani nemluvím a vláček jsme doma sice měli, ale jenom takový obyčejný prakticky bez výhybek, takže z něj nešlo vytvořit pořádné depo. A tady končí ten můj dlouhatanánský oslí můstek ke hře, která mi po letech splnila můj sen si ty rébusy zahrát a vyluštit je – hra plná dopravních rébusů Jízdenky, Prosím! Výhybka, kterou v loňském roce vydali Days of Wonders v edici LogiQuest a u nás je nyní vydávají Blackfire. Ti mi také poskytli jednu hru na otestování, za což jim patří srdečné poděkování.
Co všechno najdete v krabici Jízdenky, prosím! Výhybka?
V krabici, která graficky zapadá do série Jízdenky, Prosím! najdete plastový model železničního depa se stojánkem na rébusy a praktickým šuplíčkem na všechny komponenty, 7 miniatur (2 lokomotivy a 5 vagónků), 40 karet rébusů (po 10 ve čtyřech kategoriích obtížnosti), 2 „rozbité“ koleje, 2 nápovědní karty a pravidla jak v češtině, tak ve slovenštině.
Hra je určena pro 1 hráče, ve věku od 8 let (ty jednodušší rébusy zvládnou zcela jistě i mladší děti – zejména, pokud už se odnaučily jíst drobné věci) a doba hraní je uváděných 15 minut, ale myslím, že to bude určitě méně.
Lehké seznámení s hrou
Příprava a průběh hry je naprosto triviální. Vezmete si kartu rébusu a dáte ji do stojánku. Lícová karta rébusu se rozdělená na 2 části – zadání, tzn. rozmístění jednotlivých lokomotiv a vagónů na začátku a výsledek, kterého máte dosáhnout, tzn. jak a na které koleji mají být jednotlivé miniatury seřazeny. A pak jsou zde počty kroků, kterých máte dosáhnout, aby se z vás stal Mistr depa nebo alespoň Dispečer. Když nezvládnete ani Signalistu, tak nestojíte za nic a bude z vás maximálně tak „koloťuk“, ale ten na žádné body nemá nárok. A pokud jste „železničář podvodník“, tak můžete využít rubovou stranu karty, kde máte popsány jednotlivé kroky vedoucí k úspěšnému vyřešení. A to je vše.
Hodnocení hry Jízdenky, prosím! Výhybka
Provedení je, když vlastně nad tím přemýšlím, super. Plastový modýlek nádraží je velmi věrohodný, stojánek na karty, stejně jako šuplík praktický. Grafika na kartách je přesně v tom duchu, jak ji potřebujete pro rychlou orientaci a pochopení jednotlivých úkolů.
Když mluvíme o úkolech, tak těch je pro základní hru dostatečné množství a doufejme, že se do budoucna objeví nějaké další, minimálně od fanoušků této hry, když už ne přímo od Days of Wonders. Miniatury vagónků a lokomotiv sice nepatří mezi největší designovou perlu, ale svůj účel plní. A jestli máte vztah k barvení, tak jste schopni si hru vyšperkovat, aby byla ještě elegantnější.
Hodnotit obtížnost rébusů jako takových je asi trošku irelevantní, protože ta bude pro každého z hráčů jiná a přiznejme si hra je cílena především na mladší hráče a tam to fungovat bude.
Našly se negativa ve hře Jízdenky, prosím! Výhybka?
Něco tady máme, jako například, že sem tam se ty vagónky v místech, kde se ty tratě kříží, zadrhnou. Pak také, že člověk musí všechny ty vagónky s lokomotivou posunovat sám a není tam nějaký sofistikovaný magnet, který by je připojil. Případně, že ten šuplík je prima, ale co když přijde časem nějaké „rozšíření“ v podobě karet rébusů, tak ty nové se tam už určitě nevlezou. Nebo, a tady je to o vkusu každého a doma jsme se na tom s ženou tak zcela neshodli, že mě připadá ta jednolitá barva depa hrozně fádní a jí se to líbí.
A nakonec je tady poslední věc, která je velmi diskutabilní. Jak jsem psal výše, tak na rubové straně každé karty rébusu najdete i její řešení. Na jednu stranu je to pochopitelné, protože pro to dítě, případně i staršího hráče, může být pro čase frustrující, když není schopno přijít na řešení daného problému a může ho to odradit. Na druhou stranu tady máme toho šotka pokušitele, který vám bude cinkat u ouška a je velmi snadné mu podlehnout a tu kartu otočit bez toho, abyste zapojili do hry šedou kůru mozkovou. Já osobně bych tam ta řešení nedával. Nicméně už zde jsou a je pouze na každém z vás, jak s tím naloží.
Závěrečné hodnocení hry Jízdenky, Prosím! Výhybka: 3 otázky a 3 odpovědi
Jak hodnotím hru Jízdenky, Prosím! Výhybka v převodu na BBG hodnocení?
Suma sumárum, dávám hře poctivých 6.5. Vracím se do dětských let, vzpomenu si na Knihu hlavolamů a to, jak jsem byl šťastný za pár rébusů. A to jsem si musel ty vagóny nakreslit a vystřihnout sám. Tady jich máme 40 a s postupně vzrůstající obtížností. Vše je přehledné a snadno pochopitelné. Takže z tohoto pohledu se jedná o hezkou logickou hru, která se především líbí především naší malé. Pak tady ale máme ta negativa, především otázku posunování vagónků, styl posunování, a to mi tu známku sráží dolů. V neposlední řadě 40 rébusů je sice dost, ale určitě by jich mohlo být více a nemyslím si, že by to nějak zásadně navýšilo cenu hry.
Je to hra, kterou bych si koupil, pokud bych ji nedostal k recenzi zdarma?
Když jsem se koukal po internetu tak hru Jízdenky, Prosím! Výhybka koupíte v e-shopech 560 do 630 Kč. Nijak ta cena nevybočuje s cenové úrovně jiných komplexnějších logických her. Takže je pouze na vás, zda vám téma vláčků a nádraží vyhovuje. Mě ano, protože mě navíc v k tomu táhne nostalgie z dětských let. Tudíž odpověď zní ANO, koupil bych si ji, ale jak říkám, je to hodně o tématu hru.
Zůstane tato hra u mě doma?
Prozatím ANO. Ještě si budeme chvíli společně lámat hlavu nad jednotlivými rébusy. Pokud se objeví další, jak fanouškovské nebo oficiální od Days of Wonders v podobě případného rozšíření za přijatelnou cenu, nebo ještě lépe zdarma, tak se její pobyt na naši herní polici prodlouží. Ale jestli se žádné nové rébusy neobjeví, tak je vysoce pravděpodobné, že nás hra opustí a půjde dělat radost o dům dál, protože její životnost je dána pouze a jenom přísunem nových hlavolamů.